Jak se pije saké

Sake je tradiční japonský nápoj vyráběný fermentováním rýže. Kvašení probíhá v několika kolech, rýžová zrna se brousí a leští, máčejí, vaří a poté očkují ušlechtilou plísní. Ta štěpí škrob na jednoduché cukry, které potom kvasí podobně jako při výrobě piva. Množství alkoholu je poté možné zvyšovat destilací. Ale víte, jak se sake podává a pije?

Podávání saké

Sake je možné konzumovat ve třech variantách, obvykle záleží na ročním období ale také na chuti každého. Podává se buď vychlazené na teplotu 10 °C nebo s pokojovou teplotou (okolo 20 °C) anebo teplé, ohřáté na 30 °C. Sake se tradičně pije z malých keramických nebo dřevěných kalíšků (tzv. masus ve velikosti panáka). Nicméně japonští specialisté doporučují pít sake vychlazené a podávané ve sklenicích na víno. Dle nich se sake nejlépe hodí k bílé rybě nebo kuřecímu masu se zeleninou a citrusy.

Několik rad a zajímavostí závěrem

Správný název nápoje je opravdu sake bez čárky nad e. Prodloužení písmene e vzniklo v anglosaských zemích kvůli tomu, aby nesvádělo mluvčího k anglické výslovnosti sejk. V japonštině vyslovené slovo saké (sakei) může znamenat levici nebo zápach z dechu.

Sake se v minulosti vyrábělo z přebytků rýže a hlavním důvodem pro pití teplého saké bylo maskování nečistot. Japonští restauratéři upřesňují, že v teplém saké zesílí alkoholová chuť, což ale upozadí přirozené jemné a lehké květinové chutě.

Čím více bude rýže před fermentací vyleštěná, tím vyšší kvalitu sake bude mít a tím bude chutnější.

Otevřenou lahev skladujte v lednici a co nejrychleji spotřebujte (ideálně do čtyř týdnů), aby se sake nekazilo.